TÜRK ÇOCUKLARI BÜYÜYÜNCE ASTRONOT OLMAK İSTİYOR

Bir oyuncak firmasının yaptığı araştırmaya göre, Türkiye’de çocukların uzaya olan ilgileri, hatta uzaya gitme planları dünya ortalamasının üzerinde. Türkiye’de çocukların meslek tercihlerinde astronot olmak bir seçenek olarak sıkça karşımıza çıkıyor.

TÜRK ÇOCUKLARI BÜYÜYÜNCE ASTRONOT OLMAK İSTİYOR

Bilim insanları, evrenin yalnızca yüzde 4'ünün keşfedildiğini ve yalnızca 646 kişinin dünyanın ötesini şahsen gördüğünü öngörüyor.Bundan ilham alan, dünyanın en tanınmış oyuncak firmalarından biri de, insanların ve özellikle de çocukların uzaya olan ilgilerini ölçmek için bir araştırma yaptı.

Dünya genelinde Alfa Kuşağı’ndan 14,000’den fazla, Türkiye’de ise 1,000 çocuğun katıldığı LEGO Uzay Araştırması’na göre, Türkiye’de çocukların uzaya ilgisi dünya ortalamasının üzerinde. Öyle ki çocukların meslek seçimlerinde ilk akla gelenlerden mesleklerden biri astronot olmak.

Dünya genelinde araştırmaya katılan çocukların yüzde 54’ü büyüyünce astronot olmak isterken, Türkiye’de ise çocukların yüzde 73’ü büyüyünce astronot olmak istiyor. Uzay yolculuğu da Türkiye’de çocukların büyük hayalleri arasında. Dünya genelinde çocuklar arasında uzaya gitmek isteyen çocukların oranı yüzde 76 ilen, bu oran Türkiye’de 87’ye çıkıyor.

Hatta Türkiye'de çocukların yüzde 74'ü, bir uzaylıyla tanışmak ve yüzde 69'u da uzayda çalışmak isteyebileceklerini dile getiriyor. Türkiye'de çocukların yüzde 91'i gezegenler, yıldızlar ve galaksiler gibi yeni şeyler bulmanın ilginç olduğunu söylerken, yüzde 90'ı da yürümenin yani sıfır yer çekimini deneyimlemenin çok ilginç olabileceğini düşünüyor. 

İSTANBUL (UHA) - SEZGİN AKKOYUN

BELEDİYELER

EKONOMİ