SEVGİ DİLİNDEN HİÇ VAZGEÇMEYELİM

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Ayşe Ünlüce, 44. Mihalıççıklılar Günü ve Kiraz Festivali’ne katıldı. Burada vatandaşlara seslenen Başkan Ünlüce, “Yunus Emre’nin bize öğrettiği sevgi dilinden hiçbir zaman vazgeçmeyelim.” dedi.

SEVGİ DİLİNDEN HİÇ VAZGEÇMEYELİM

Mihalıççık’ta 44. Mihalıççıklılar Günü ve Kiraz Festivali büyük bir coşkuyla gerçekleşti. Festivale Büyükşehir Belediye Başkanı Ayşe Ünlüce, Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, DSP Genel Başkanı Mehmet Önder Aksakal, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Mihalıççık Belediye Başkanı Haydar Çorum, Mihalıççık Kaymakamı Ayberk Aydoğan, MİYAD Başkanı Cemalettin Ürgüp ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Festival alanında vatandaşlara seslenen Başkan Ünlüce, “Bir kente, kasabaya, ilçeye kimliğini veren, diğer yerlerden ayrı tutan en önemli özelliği yerelde gelişen kültür ve o yörenin ürünüdür. Kültür bakımından Mihalıççık’a diyecek hiçbir şey yok. Yetiştirdiği isimler Eskişehir’de büyük başarılar sağladılar. Her geldiğimde beni kendisine hayran bırakan bu güzel ilçemizde sizlerle bir arada olmak çok kıymetli. Yerel ürün bakımından söyleyeceğimiz en önemli nokta ise kirazın geldiği yıllar içindeki gelişmesi. Uzun yıllar önce Mihalıççık kirazını bu topraklara eken büyüklerimize ve Mihalıççık kirazını bugünlere getiren üreticilerimize ne kadar teşekkür etsek az.” dedi.

Başkan Ünlüce, Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi’nde Yunus Emre’nin balmumunun bulunduğunu hatırlatarak, “Müzede Yunus Emre’nin heykelinin yanında söylediği sözler ve Atatürk’ün söylediği sözleri yer alıyor. Hem Yunus Emre’mizin hem de Atatürk’ümüzün söylediği sözlerin benzerlikleri dikkat çeker. Eğer sevgi dili

kullanıyorsanız, aradan yüz yıllar geçse bile sözleriniz birbirine benzer. Hiçbir zaman sevgi dilinden vazgeçmeyelim.” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen de, festivalde yaptığı konuşmada “Yunus Emre iyi ki bu topraklarda yetişti, iyi ki bu topraklarda insanlara sevgiyi anlattı. Anadolu Üniversitesi Yunus Emre kampüsüne sırtında odun taşırken ki halinin heykelini yaptırdım. Sırtında odun taşımasının sebebi; Yunus Emre öğrenci iken eğitim gördüğü dergaha üç gün gelmemiş. Üç gün sonra hocası neden gelmediğini sorduğunda ‘Düzgün odun arıyordum, bu dergaha girecek her şeyin düzgün olması gerekiyor’ demiş. O nedenle o heykel de orada. Eskişehir’e gelen öğrenciler o heykeli görür eğitimlerini alacakları sınıflarına giderler. Yunus Emre o kampüsün isim babasıdır.” diye konuştu.

Festival konuşmaların ardından düzenlen konserle devam etti

ESKİŞEHİR (UHA) - SALİH GÜVEN

BELEDİYELER

EKONOMİ