MİLLETVEKİLİ ALKAYIŞ, CİBUTİ BÜYÜKELÇİSİ’Nİ TBMM’DE AĞIRLADI

AK Parti Adıyaman Milletvekili ve aynı zamanda Türkiye-Cibuti Parlamentolar arası Dostluk Grubu Başkanı Avukat Mustafa ALKAYIŞ, Cibuti’nin Ankara Büyükelçisi Aden Hüseyin ABDİLLAHİ’yi TBMM’deki makamında ağırladı.

MİLLETVEKİLİ ALKAYIŞ, CİBUTİ BÜYÜKELÇİSİ’Nİ TBMM’DE AĞIRLADI

TBMM’deki makamında Cibuti’nin Ankara Büyükelçisi Aden Hüseyin ABDİLLAHİ’yi ağırlayan AK Parti Adıyaman Milletvekili ve aynı zamanda Türkiye-Cibuti Parlamentolar arası Dostluk Grubu Başkanı Avukat Mustafa ALKAYIŞ, Sayın Büyükelçi ile bir araya gelmekten memnuniyet duyduğunu belirtti. Büyükelçi ABDİLLAHİ ise Türkiye ve Cibuti arasındaki ilişkilerin uzun yıllardan beri devam ettiğini ve dostluklarının daha da ilerlemesini istediklerini söyledi. AK Partili ALKAYIŞ ise, kendisinin aynı zamanda Adıyaman Milletvekili olduğunu, 6 Şubat depremlerinde Adıyaman’ın büyük bir yıkıma uğradığını ve bu depremde Cibuti devletinin yakın ilgi ve desteklerini gördüğünü dile getirerek; Sayın Büyükelçi’yi tarihi ve kültürel yapılarıyla âdeta bir açık hava müzesini andıran kadim şehir Adıyaman’a davet ettiğini, Sayın Büyükelçiyi Adıyaman’da ağırlamaktan onur duyacağını sözlerine ekledi.

Sıcak ve işbirlikçi ilişkilerimize dayanarak Cibuti'yi Afrika Boynuzu'ndaki önemli ortaklarımızdan biri olarak gördüklerini söyleyen Milletvekili ALKAYIŞ, Afrika ile ilişkilerimize büyük önem verdiklerini ve bu doğrultuda Afrika Ortaklık Politikası’nı yürürlüğe koyduklarını belirtti. Başta siyasi ilişkilerden ekonomiye, eğitimden sağlığa olmak üzere her alanda Kıta’daki tüm ülkelerle dostluk, saygı ve karşılıklı kazanç ilişkileri temelinde işbirliğini geliştirdiklerini ifade eden ALKAYIŞ, 2002 yılında yalnızca 12 olan Kıta’daki Büyükelçilik sayımızı, son olarak Gine Bissau Büyükelçiliğimizin faaliyete geçmesiyle birlikte, bugün 44’e yükselttiklerini söyledi. Cibuti’nin Afrika Boynuzu’ndaki en yakın ortaklarımızdan biri olduğunu belirten ALKAYIŞ, büyüyen ekonomisi ve istikrarlı ilerleyişiyle önemli bir ticaret merkezi olma yolunda büyük atılımlar yapan Cibuti’nin kendi bölgesinde örnek bir ülke olarak gösterildiğini söyledi. Ülkelerimiz arasında her alanda gelişen ikili ilişkilerin kendilerini ziyadesiyle mutlu ettiğini ifade eden Milletvekili ALKAYIŞ, son on yılda iki ülke arasındaki ticaret hacminin neredeyse on kat arttığını söyledi.

u minvalde, özel sektör yatırımlarını teşvik edecek adımlar atmamız gerektiğini ve iki ülke arasındaki dostluk bağlarını ticari ilişkilerle birlikte perçinlememizin çok faydalı olacağını söyleyen ALKAYIŞ, Cibuti’de inşa ettiğimiz Ambouli Dostluk Barajı ve II. Abdülhamid Han Camii’nin Cibuti’ye verdiğimiz önemi ortaya koyan anıt eserler olduğunu belirtti. Cibutili kardeşlerimize önümüzdeki dönemde de ülke olarak ellerinden gelen desteği vermeye devam edeceklerini ifade eden Milletvekili ALKAYIŞ, Yükseköğretim alanında iki ülke arasında katedilen gelişmelerden de büyük mutluluk duyduklarını belirtti. Ülkemizde eğitim gören 1.400’den fazla Cibutili öğrencinin ülkelerimiz arasında yeni dostluk köprüleri kurduklarını söyleyen ALKAYIŞ, önümüzdeki dönemde Bakanlıklarımız ve ülkelerimiz arasında üst düzey ziyaretler ile görüşmelerin sürmesini ve işbirliğimizin daha geniş çerçevede ilerlemesini temenni ettiklerini söyledi.

ADIYAMAN (UHA) - RAMAZAN YAVUZ

BELEDİYELER

EKONOMİ