TURİZM SEKTÖRÜNE GENÇ DOKUNUŞ

Dedeman Hotels & Resorts International; genç iç mimar adaylarının ilham verici ve yaratıcı fikirlerini turizm sektörüne kazandırmak amacıyla, Özyeğin Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü ile kapsamlı bir iş birliğine imza attı.

TURİZM SEKTÖRÜNE GENÇ DOKUNUŞ

Proje kapsamında Özyeğin Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü 4. sınıf öğrencileri, 2023-2024 Güz Dönemi’nde aldıkları stüdyo dersi boyunca “Dedeman Palandöken Ski Lodge” otelini yeniden tasarlamak için çalışmalar yürüttü ve bu süreçte ilk kez gerçek bir yapıyı gerçek bir müşteriye tasarlama fırsatını elde etti. 9 Ocak 2024’te gerçekleşen ve aralarında Dedeman Hotels & Resorts International Yönetim Kurulu Başkan Vekili Murat Özmestçi’nin, grubun mimari ekip liderlerinin ve marka standartları müdürünün de yer aldığı final jürisi; sunulan 28 proje arasından İrem Berfin Yüce’nin çalışmasını birinci seçti. Projenin fikri mülkiyet haklarını satın alan Dedeman, ilerleyen dönemde projeyi seçilen bir otelinde kullanmak üzere değerlendirecek. 

Projenin imza törenine; Dedeman Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Banu Dedeman, Dedeman Hotels & Resorts International Yönetim Kurulu Başkanı Ergün Demiray, Başkan Vekili Murat Özmestçi, Dedeman Grup Mimari Danışmanı Sinem Toy, Özyeğin Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aslıhan Ünlü, Özyeğin Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölüm Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Zeynep Ceylanlı ve kazanan projenin yaratıcısı Özyeğin Üniversitesi 4. sınıf İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı öğrencisi İrem Berfin Yüce ile davetliler katıldı.

İlham verici fikirler gerçek bir otel projesine dönüştü

Turizm sektörüyle iç mimari akademi dünyasını bir araya getiren iş birliği ile geleceğin iç mimar adayları, kariyer yaşamları için çok önemli bir deneyim yaşadı. Projeye katılan tüm öğrenciler, kariyer hedeflerine yönelik öncü bir girişimde bulunma cesareti göstererek, ilham verici fikirlerini gerçek bir otel projesine dönüştürme imkânı buldu. 

Projelerin sıra dışı tasarım anlayışı ve uygulanabilirliği değerlendirildi

İş birliğinin değerlendirilme sürecinde öğrencilerin projeye yaklaşımı, sıra dışı tasarım anlayışı ve uygulanabilirlik unsurları dikkate alındı. Seçilen projenin değerlendirmesinde kendi örüntüsünü oluşturarak, tasarımın farklı yüzeylerinde bu örüntüyü yansıtması ve projenin Dedeman misafirperverliği ile uyumu gibi kriterler etkili oldu. Farklı malzeme kullanımının bir arada olması, ihtiyaç duyulan tüm ekipmanların yerleşimi, kullanılan ürünlerin bir amaca hizmet etmesi ve başarılı görsel çalışmalar da jürinin kararında yol gösterici rol oynadı. 

“İş ve akademi dünyası olarak çok daha fazla iş birliğine imza atmak istiyoruz”

İmza töreninde konuşan Dedeman Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Banu Dedeman, uzun yıllardır iş hayatıyla akademi dünyasını bir araya getiren projeler ortaya çıkarmak ve bunları hayata geçirmek istediğini söyledi. 

Özyeğin Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi danışma kurulu üyesi olarak katkı sunmaya çalıştığını bildiren Banu Dedeman, “Son dönemde farklı bir proje yapmayı konuşurken, bu iş birliği ortaya çıktı. Biz gençleşmek istiyoruz. Gördüğünüz gibi yönetim kurulu başkanımız da çok farklı bakış açılarına sahip olan, vizyon sahibi bir insan. İstiyorum ki iş dünyası ve akademi dünyası olarak çok daha fazla iş birliklerine imza atalım. İrem Berfin Yüce’yi bu yaşta, bu tecrübede, henüz mezun olmamışken göstermiş olduğu performans ve bu başarılı proje için tebrik ediyorum. Bütün kariyer yolculuğunuz boyunca size başarılar, iyi şanslar diliyorum. Sizi yetiştiren değerli hocalarımızı da tebrik ediyorum” dedi.  

“Mimari ve tasarım eğitiminin sektörle yürütülmesi çok önemli”

İmza töreninde konuşan Özyeğin Üniversitesi Mimarlık ve Tasarımı Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aslıhan Ünlü ise “Özyeğin Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanı olarak Dedeman grubunun en güçlü kollarından biri olan Dedeman Hotels & Resorts International ile Özyeğin Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı bölümünün 2023 Güz Dönemi’nde gerçekleştirdiği iş birliğinin kapanış etkinliği için bir araya geldik. Aslında bu bir kapanış etkinliği değil; bunu yeni bir birliktelik, yeni bir başlangıç olarak nitelendiriyorum. Bizim için mimari ve tasarım eğitiminin sektörle birlikte yürütülmesi her açıdan çok kıymetli. Dedeman Otelleri iş birliğinde gerçekleştirdiğimiz stüdyo dersimizde öğrencilerimiz sektörden profesyonel kişilerle birlikte çalışma imkânı bularak mezuniyet öncesinde önemli deneyimler kazanıyor. İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı ve Otel Yöneticiliği programlarımızla birlikte gerçekleşen bu proje, Özyeğin Üniversitesi’nde süregelen disiplinlerarası eğitim anlayışımızın somut bir ifadesi olması nedeniyle de oldukça önemli bir noktada duruyor” diye konuştu.

“Dedeman’ın 58 yıllık geçmişi ve Erzurum’un tarihi bana ilham verdi”

Birinci olan projenin sahibi, Özyeğin Üniversitesi 4. sınıf İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı öğrencisi İrem Yüce Berfin, imza töreninde gerçekleştirdiği sunumda, projeye ilişkin deneyimlerini paylaştı. Tasarım aşamasında kendisine ilham veren olguları anlatan Yüce, şunları söyledi: “Benim için bu projede ilham verici olan, Dedeman’ın 58 yıllık geçmişinin yanı sıra; gelenekleri, görenekleriyle birlikte 7000 yıllık geçmişi olan, birçok devlete ve medeniyete ev sahipliği yapmış Erzurum şehri arasında bir bağ kurabilmekti. Mezun olmama çok az bir zaman kalmışken, öğrencilik hayatımda gerçek bir proje yürütmek ve bu gerçek projeyi Dedeman gibi saygın ve köklü bir firmaya sunmak benim için çok gurur verici oldu.” 

İSTANBUL (UHA) - SEZGİN AKKOYUN

BELEDİYELER

EKONOMİ